top of page
_MG_9975.jpg

Aranka

 

Datum narození: 17.10.2018

Porodní váha: 166 g

Váha při odběru: 2300 g

Váha v dospělosti: 6,1 kg

Výška: 34 cm

Chrup úplný

Zdravotní vyšetření: luxace patelly 0/0, PRCD-PRA N/P

Výstavy: VN2, výborná, V1, vítěz třídy mladých

Zkoušky: ZOP, Vstupní záchranářská zkouška

Chovná fena - bonitace 19.10.2019

Aria je prvorozená. Od narození je to jemná drobná víla s něžnou duší, dobrým srdcem a ďábelskými úmysly. Každého si získá svým nevinným pohledem, zvláště muže. S paničkou se bude věnovat sportovnímu záchranářskému výcviku.

_MG_9973-2.jpg

Arminka

 

Datum narození: 17.10.2018

Porodní váha: 190 g

Váha při odběru: 2800 g

Váha v dospělosti: 7,6 kg

Výška: 34 cm

Chrup úplný

Zdravotní vyšetření: luxace patelly 0/0, PRCD-PRA N/P, MDR1 N/N, DLK - 0, DKK - A, OCD - N, spondylóza - 0

Výstavy: Český junioršampion, Národní vítěz, CAC, CAJC, BOJ, Krajský vítěz, 2. nejlepší mladá fena krajské výstavy

Zkoušky: ZOP, F1, MD1, DwD1, HtM1, NHAT

Titul: Master of Dogdancing 1

Chovná fena - bonitace 19.10.2019

Armi je tělem i duší nebojácný obr. Má velkou chuť k jídlu, všude je první, nezkazí žádnou legraci. Je rozený hlídač a ochránce smečky. S paničkou se bude věnovat psímu sportu agility a canisterapii.

VRH A (CH. Ariel z Úsvitu věků x CH. Neaval of the Black Mistery - 17.10.2018)
Aranka a Arminka od Štičího rybníka

Holky Aranka a Arminka hezky prospívají, dělají svým paničkám radost a velmi rychle se začlenily do svých nových rodin. Aranka žije v rodině se dvěma border koliemi a batoletem Eliškou, stejně starou jako je náš Matouš. Arminka životem doprovází bíglí smečku a čeří vodu při canisterapii v domově důchodců i u postižených dětí. Pomalu se začíná účastnit tréninku agility. Ve svých necelých 4 měsících již umí nespočet dog dancingových triků. Už má taky první rány z boje - rozseknutý čumák z křoví. Na začátku února se za námi obě šiperčí slečny přijely podívat a vyrazili jsme na společnou procházku. To byla divoká jízda! Zatím to stále vypadá tak, že Arminka je celý tatínek a Aranka celá maminka. Necháme se překvapit, co ukáže čas. Obě holky jsou báječně kontaktní a nebojácné.

Štěňátka šiperek Aranka a Arminka od Štičího rybníka nás opustila v půlce prosince 2018 ve věku 8,5 týdne. Musím říct, že jsme si v den odchodu všichni spíše oddychli a všechny oči zůstaly suché. Musím přiznat, že chov psů je velmi náročný koníček, zvláště časově - pro fenku i štěňátka je třeba být k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Jak jsem si myslela, že byl první měsíc náročný z hlediska laktace Arielky a péče o novorozeňata, dbaní o hygienu, hojné krmení Arielky v podobě vyváření masových vývarů, tak druhý měsíc byl o to náročnější. Jak štěňátka začala zkoumat svět, nebyl pro ně prostor porodní bedny dost veliký a začala se batolit po našem obytném prostoru a později vítala každé venčení na zahradě a návštěvy. Manžel velmi trpěl zhoršeným stavem hygieny v domácnosti, čímž pádem jsem musela já o to víc uklízet. Na druhou stranu se zlepšil ochranitelský postoj Arielky vůči Matouškovi, přestala na něj vrčet, když šel kolem porodní bedny a byla svolnější k dotykům a pohybu kolem štěňátek. Nemluvě o ožužlaných knihách, hračkách, botách, které zůstaly přes noc v pokoji na zemi... Sečteno podtrženo - život se štěňátky byl těžce nádherný čas, a už se všichni těšíme na další vrh! Děkuji svému muži za to, že mě v mém koníčku podporuje a prožívá tyto chvíle se mnou. Nyní máme krásné vzpomínky díky fotkám Lucie Markové. A těšíme se z každé návštěvy miminek. Nezbývá, než se vrhnout na plánování a přípravy dalšího vrhu malých černých šiperčátek. Plán je jaro 2020. Těšte se :-)

odsticihorybnika.cz

_MG_0953-2.jpg

Foto: Lucie Králíková

Holky šiperky v 7 týdnech na sněhu

Holky šiperky v 5 týdnech venku

Holky šiperky ve 4 týdnech venku

Arielka byla březí 64 dnů. Dvě fenečky šiperek Aranka a Arminka se narodily ve středu v noci 17.10.2018. Arielce jsme měřili už několik posledních dnů před termínem porodu tělesnou teplotu. V úterý ráno jí teplota klesla na 36,2 stupně, takže jsme věděli, že se porod blíží. Porodní bolesti jí začaly v 8 hodin večer a od půlnoci jí začaly silné kontrakce. Ve 3 hodiny ráno se narodila první holčička Aranka. Jméno dostala podle písničky Ivana Hlase "Aranka umí hula hop", na kterou jsme s Arielkou složily naši poslední dog dancingovou zkoušku. Kamarád mi řekl, že v maďarštině "Aranka" znamená "zlatíčko" a přesně to sedí. Arminka se narodila o hodinu později ve 4 hodiny ráno. Během celého porodu nám pomáhala naše kamarádka Pája. Po narození Arminky byla Arielka stále neklidná a v bříšku bylo ještě něco cítit. V 6 hodin ráno se probudil Matoušek na kojení. A v 7 hodin ráno se narodil ještě bohužel už mrtvý pejsek Aran, který se nejspíš udusil v porodních cestách. Přírodu můžeš měřit, ale nemůžeš jí poručit.

Arielka je velmi šikovná maminka, o holky se vzorně stará, pečuje o jejich hygienu, krásně je kojí a brání před světem. Ve dvou týdnech jsme holky poprvé odčervili, ostříhali drápky, holky otevřely pomalu oči i uši a začaly očichávat porodní bedničku. Ve třech týdnech se poprvé podívaly ven na zahradu a pomalu se začaly batolit. Ve čtyřech týdnech jsme je znovu odčervili a pravidelně je dáváme ven na čerstvý vzduch, kde zkoumají svět. Pěkně se jim prořezávají zoubky, začínají mít v tlamičce hezky ostré jehličky. Už se očuchaly s Čertem a poprvé s cizím pejskem - s kým jiným než s šiperkou, Megi kamarádky Líby. Holčičkám začínáme podávat kašičku z granulí a čerstvou vodu, ale Arielka má stále dostatek mlíčka, takže se moc na odstav netváří. Jako bych to sama s Matouškem neznala :-)

 

Arminka je od začátku větší a žravější, takže Arance zkoušíme podávat kozí jogurt, aby dohnala hmotnostní manko, ale zatím se nám to moc nedaří. Pravděpodobně bude Aranka drobnější a jemnější než ségra, zato chlupatější a rozkošnější. Arminka má od narození pořádnou ovčáckou hlavu a je robustní v kostře. Rýsuje se v ní zdatný sportovní parťák pro svoji budoucí paničku a její bíglí smečku. Obě dvě jsou nebojácné a zkoumavé, občas si už zavrčí a sem tam štěknou. Pomalinku je učíme hygieně na štěněcí plínce. Začínáme zvát návštěvy všeho druhu, zejména kamarádky maminky s miminky, abychom holkám dobu vtištění zpestřili rozličnými zážitky. Šiperčátka naše rozmilá zdar! Arminka si svoji paničku již našla, Aranka zatím čeká na svou vyvolenou novou rodinu.

Vývoj štěňátek sledujte kliknutím na  odkaz zde:
Breeders diary.jpg
Plakátek 2018.webp
Pondělí.jpg

Náš první vrh štěňátek šiperek se narodil v říjnu 2018. Pro krycího pejska jsme se nakonec rozhodli pro mladého, přátelského pejska Romíka s pořádnou ovčáckou hlavou importovaného z Lucemburska jménem Neaval of the Black Mistery, bydlícího s majiteli Janou a Luďkem Radovými v Karlových Varech. Romča je šiperák každým coulem, je zdravý, přátelský, sebevědomý pejsek atletické stavby těla. Arielka začala hárat začátkem srpna. Podle výsledku hladiny progesteronu v krvi se jako ideální krycí den určil druhý týden v srpnu, a tak jsme vyrazili na šiperčí líbánky do Varů. Ubytovali jsme se v kempu Vítkova Hora a jezdili za ženichem od úterý do čtvrtka. Krytí bylo krásné, zamilované, plné radosti, touhy a přirozenosti. Příliš jsme do psích radovánek nezasahovali a nechali pejsky svému osudu. A měsíc na to jsme se mohli radovat, protože na kontrolním sonu nám paní veterinářka potvrdila březost! Hurááá, za měsíc tu budou štěňátkaaa!!!

Budoucí štěňátka budou odčervená, očkovaná, vybavená europasem a průkazem původu. Do začátku dostanou obojek, vodítko, hračku a krmivo. Budou odchovaná v domácím prostředí s možností výběhu na zahradu, kam budou směřovat jejich první krůčky. Budou zvyklá na běžný ruch domácnosti, každodenní lidský kontakt a pečlivá péče je samozřejmostí. O jejich socializaci se bude od narození pilně starat náš milý Matoušek a jeho kamarádi z řad miminek i maminek. Šiperka přináší radost, štěňátka obzvláště :-)

Páníčkové dostanou s prodejem štěňátka kupní smlouvu, v případě zájmu lze uzavřít i rezervační smlouvu. Budeme rádi, pokud spolu zůstaneme v kontaktu a budeme o svých svěřencích dostávat aktuální zprávy. V případě vážného zájmu přijímáme rezervace na štěňátka. 

Kalendář  březosti sledujte kliknutím na  odkaz zde:
bottom of page