VRH B (CH. Ariel z Úsvitu věků x Carbon z Dorky - 19.11.2019)
Berenika, Bruncvík a Bonifác od Štičího rybníka
Berenika
Datum narození: 19.11.2019
Porodní váha: 157 g
Čas narození: 6:30 hod
Označení: Zelený obojek
Ocásek zatočený doleva
Váha při odběru: 1880g
Berenika je kouzelná bystrá potvůrka. Váhově se shoduje s dvojčátkem Bonifácem a stejně tak si spolu rozumí při hrách. Svoje jméno dostala podle starořeckého jména - "ta, která přináší vítězství." Je hravá, kontaktní, čistotná a ráda laškuje s brášky. Beruško, hodně dobrých nápadů na srandu!
Bruncvík
Datum narození: 19.11.2019
Porodní váha: 185 g
Čas narození: 5:00 hod
Označení: Neonový obojek
Ocásek zatočený doleva
Váha při odběru: 2200g
Bruncvík dostal svoje jméno podle mýtického hrdiny z českých bájí, kterého po celý život ochraňoval po svém boku statečný lev. Věřím, že bude lvím ochráncem našeho Matouška a celé naší rodiny. Je to od narození medvěd - velký, huňatý, majestátní s podmanivým pohledem zasmušilého hrdiny a nejraději ze všeho spí, hraje si a jí. Bruncvíku, buď hrdinou své doby!
Bonifác
Datum narození: 19.11.2019
Porodní váha: 166 g
Čas narození: 5:30 hod
Označení: Modrý obojek
Ocásek zatočený doprava
Váha při odběru: 1765g
Bonifác je z celého týmu nejmenší, ale o to více čiperný. Když ostatní spí, on je vzhůru a zkoumá nejbližší okolí. Když ostatní jí, on se jde pomazlit s nejbližším člověkem. Když se ostatní venčí, on už je dávno vyvenčený a už už objevuje novou hračku. Bude to prima parťák. Původně to byl Brundibár, ale na žádost budoucích majitelů dostal jméno Bonifác neboli Dobroděj. Bony, hodně dobré nálady!
odsticihorybnika.cz
Štěňátka rychle vyrostla a přiblížil se čas jejich odchodu do nových domovů. Během jejich prvních dvou měsíců života jsme o ně pečovali v teple rodinného kruhu, seznamovali je s různými lidmi včetně spoustu dětí, psy, zvířaty, různým prostředím, zvuky a materiály, učili je hygieně venku a doma na štěněcích plínkách, hráli si s nimi, zvykali je na psí granule a vařenou stravu. Bude se nám po nich moc stýskat, přestože víme, že si jednoho z nich necháme. Společně tvoří krásný trojlístek. Arielka byla tentokrát úplně skvělá, péči zvládla bez jediného zaváhání. Holt ne nadarmo se hezky německy říká - Übung macht den Meister! Třebaže jsem se při jejich narození zařekla, že nechám Arielku vykastrovat a že už žádný další vrh s ní neodchovám, čas běží a člověk mění. Všechna tři štěňátka jsou přenádherná a pokud všechny okolnosti dovolí, tak mi červíček v hlavě říká, že ještě jeden vrh bychom spolu časem mohly zkusit odchovat. Necháme tomu volný průběh.
štěňátka šiperek v 6 týdnech
štěňátka šiperek v 8 týdnech
štěňátka šiperek ve 4 týdnech
štěňátka šiperek v 5 týdnech
Jak probíhala březost a porod? Arielka byla tentokrát březí 62 dnů. Celkem byla na 3 ultrazvucích a shodně byla vidět vždy tři štěňátka. Od 58. dne jsem jí měřila tělesnou teplotu, abych věděla, jestli se blíží porod. Teplota jí klesla v pondělí 18.11.2019 po obědě na 36,3 stupňů, takže jsem vyhlásila pohotovost na všech frontách. O půlnoci jí začaly kontrakce, které se postupně stupňovaly po pěti minutách. V porodním pokoji jsem nám namíchala 7 hodinový playlist, otevřela si kolu a chipsy a vyhlížela dlouhou dobrodružnou noční jízdu. Jí jsem jako správná dula namíchala ionťák ochucený losovým olejem pro doplnění tekutin a potřebných minerálů i cukrů. Co vám budu povídat, měla jsem nervy nadranc! Funěla jako parní lokomotiva (už chápu, proč ženy během porodních kontrakcí mají dýchat doslova jako pejsek), koulela očima, pobíhala z místa na místo, chvilku se šla venčit a pak šup zase do teplíčka. V tu chvíli jsem se zapřísáhla, že jí toto znovu neudělám a v příštím roce ji nechám vykastrovat. Březost, porod a následná péče o štěňátka je pro fenu obrovský záhul. Pokud se jednou, dvakrát zadaří mít vrh štěňátek, je to nádherný zázrak, ale štěstí se, myslím, nemá pokoušet vícekrát.
Zpátky k porodu. Arielka byla ohromně statečná a moc jsem jí držela palce. Kolem půl páté ráno začalo jít do tuhého - vyskočila si na mojí mikinu na gauč a tlačila a tlačila, propínala hlavičku, ani ona ani já jsme ani nehlesly. Ještě jsem pod ní stihla dát ručník, když se objevil první plodový obal se štěněcí pacičkou. Jenže tuhle malinkou pacičku jsem viděla celkem pětkrát, než štěndo vyprdla, to byly hrozné nervy!!! Skoro vyjel, hned zase zajel - 5x!!! Najednou šup a byl na světě uzlíček Bruncvíček. Protože vzal Arielce dost sil, tak jsem neztrácela drahocenný čas a pomáhala jsem jí s ošetřením štěňátka - rukama jsem roztrhla plodový obal, štěňátko vytřela ručníkem, aby se mohlo co nejrychleji nadechnout, podvázala nití pupečník a odstřihla pupečníkovou šňůru. Bruncvík nebyl venku ani minutu a hned začal řvát, že chce svoji odměnu - mlíko! Bylo mi jasné, že přesně takovouto nenasytnou svéhlavičku si necháme a měla jsem pravdu :-) Pak došlo na kontrolu váhy, délky, pohlaví, paspárků, rozštěpu, vše bylo zaznamenáno a my si s Arielkou mohly na chvilku vydechnout.
Za půl hodiny přišel na svět už mnohem jednodušeji Brundibár. Za další hodinu světlo světa spatřila fenečka Berenika. Rozumějte, tátovi Carbonovi se zatím podařilo zplodit pouze samčí potomky, a tak mě samička velice potěšila. Úplně původně jsem doufala v pokračovatelku chovu v podobě dcery po Arielce, ale intuice mě táhla k mužskému pokolení, a tak jsem pro Bereničku hledala a hledala vhodný domov, až jsem ho našla v náruči kamarádky fotografky Lucky. Kdo jiný by dokázal konkurovat ve ztřeštěných a svéhlavých nápadech synovi Matouškovi než prvorozený alfa Bruncvík! Volba byla jasná.
Po ukončení porodu štěňátek jsem čekala na vyloučení placent. Částečně k tomu došlo, ale na kontrole sonu paní veterinářka zjistila, že v děloze ještě nějaká část zůstala, tak Arielka dostala píchnout oxytocin. Na další kontrole už bylo vše v pořádku. Laktace funguje od začátku výborně, Arielku pravidelně krmím a napojuji 4-5x denně masovým vývarem, štěněcím mlékem, vařeným masem a mokrými granulemi a jsme dobře sladěný tandem. Nyní se modlím, aby byla ona i štěňátka v pořádku, rostla, prospívala a pomalu poznávala svět.
Máme nakryto ze dne 18.09.2019! Krytí proběhlo samovolně, Arielka a Carbon se měli čile k dílu. Jeli jsme 12. a 13. den hárání. Březost je potvrzena, mám velikou radost! Na kontrolním ultrazvuku u dr. Lázničky byla vidět tři štěňátka,všem krásně bila srdíčka, už byla vidět páteř, žebra a lebky. Na další kontrolu pojedeme 54. den březosti 10.11.2019, takže do té doby budeme dál žít ve šťastném očekávání. Krycí pejsek Carbon z Dorky bydlí ve Frýdlantu v Jizerských horách. Carbon je šiperčí krasavec a zároveň velký psí sympaťák. Má rád lidi, má rád psy, má rád sport, má pevné zdraví a je krásný každým coulem. Průběh březosti a porodu sledujte kliknutím na plakátek.
Carbon z Dorky
Chovný pes, nar. 30.03.2013
m. Aldorka z Dorky
o. C.I.B. Little Anton of Brave Goblin
-
Váha 6,5 kg
-
Výška 33 cm
-
Země původu: Česká republika
Zkoušky a závody
-
SA1, SA2
-
2. místo na MČR mládeže v agility
-
3. místo na kvalifikaci na European Open Junior
Ocenění na výstavách
-
BOB, Vítěz speciální výstavy KCHMPP, 2x CAC, 2x V1
Zdravotní vyšetření
- Skus nůžkový, chrup úplný
- Luxace pately - 0/0 - není postižen luxací čéšky (ze dne 23.08.2016)
-
PRCD PRA N/N - clear, normal homozygot (ze dne 05.12.2016)
Štěňátka budou připravena na odchod do nových domovů ve věku 8 týdnů. Budou naočkovaná, odčervená, očipovaná, budou vybavena europassem a průkazem původu FCI. Samozřejmostí je doživotní chovatelský servis včetně hlídání pejsků např. v době dovolené či dlouhodobé nemoci. Štěňátka budou mít zvládnuté základní hygienické návyky, budou zvyklá na obojek, ruch domácnosti, přítomnost malých dětí, cestování autem. Štěňátka budou krmena superprémiovými granulemi a masovými konzervami, syrovým i vařeným masem a mléčnými výrobky. Odstav od matky nechávám výhradně na fence a dbám na její velmi kvalitní a pravidelnou výživu. Krytí a porod nechávám rovněž v taktovce fenky Arielky. Pokud jsou ovšem jakékoli komplikace, jsem okamžitě v kontaktu s veterinárním lékařem. Jsem zastáncem přirozeného spojení. Pokud v sobě pejsci nenajdou zalíbení, ani jednoho nepřemlouvám a nenutím do něčeho, co jim není přirozené a příjemné. Buď to jde nebo ne.
Během březosti se snažím nevystavovat Arielku nepřiměřenému stresu a zbytečně ji nepřetěžovat. Přesto se účastní normálního chodu domácnosti, pravidelně chodí na procházky s rozličnými pachy a zvukovými podněty, hlídá zahradu na čerstvém vzduchu a hraje si s Matouškem. Vývoj štěňátek nechávám pravidelně kontrolovat ultrazvukem až do porodu. Pravidelné návštěvy budoucích majitelů štěňátek jsou velmi vítány nebo oceníme zaslání napachovaných kusů oblečení s pachem členů domácnosti v případě, že se nebudete moct pravidelně dostavovat na osobní návštěvy, aby si na váš pach štěňátko již záhy zvyklo.