Malé desatero - než se rozhodnete pro koupi štěňátka
 1. Koupi štěněte pečlivě zvážíme se všemi klady a zápory (od úklidu až po dovolenou - kam s pejskem),

 2. Než si vybereme chov, ze kterého štěně koupíme, prostudujeme veškerou dostupnou literaturu nejen o plemeni, ale celkově o chovu psů.

 3. Nekupujeme zásadně od překupníků či jiných osob! Pouze u vybraného chovatele.

 4. Nedoporučuji kupovat belgické ovčáky /šiperky/ bez "papírů" (bez PP neboli rodokmenů), leckdy zdařilejší chlupatý kříženec je vydáván za štěně belgického ovčáka /šiperky/. Co ušetříte na ceně při koupi, vyjde vás pěkně draho. Doplatíte nejen vy, ale i kříženeček, vydávaný za čistokrevného.

 5. Před koupí si připravte řádné místo, kde štěně bude: byt, kotec či bouda.

 6. Zakupte vhodné hřebeny, kartáče pro dlouho(krátko)srsté psy.

 7. Kupte štěněti obyčejný kožený obojek podšitý filcem (žádné stahovačky a už vůbec ne ostnáče - pro belgického ovčáka /šiperku/ nevhodné) a k tomu úměrné vodítko.

 8. Od chovatele žádejte písemně, že vám nezatajil žádné vady, které by štěně v tomto věku a ke dni prodeje mohlo mít - předkus, pupeční a tříselná kýla, zcela nehmatatelná varlata u psíků, paspárky. 

 9. Pokud štěně není očkované (není to povinnost chovatele), doporučuji je očkovat až po aklimatizaci za týden po koupi a do té doby se štěnětem choďte jen tam, kam nechodí žádní psi nebo není-li možnost, alespoň minimum psů. Mohlo by dojít k nakažení. O všem podobném se raďte s veterinářem.

 10. Zdá-li se vám psík smutný, nehraje si, nejí, zvrací, má průjem - rychle bez prodlení k veterináři. Raději zbytečný poplach, než aby bylo pozdě.

  Zdroj: MATUŠKOVÁ, STANISLAVA. Belgičtí ovčáci. České Budějovice : dona, 1998. s. 43/158. ISBN    80-85463-98-9.

Proč si pořídit šiperku?

 1. Chci se s pejskem věnovat jednomu ze psích aktivit jako jsou výstavy, výcvik, agility, dogdancing, sportovní kynologie, obedience, coursing, canicross či záchranářský výcvik? 

 2. Hledám temperamentního psího parťáka na výlety do přírody a hodně cestuji rozličnými dopravními prostředky?

 3. Nechci si z jakéhokoli důvodu pořídit velké plemeno psů a přesto chci se svým pejskem vést aktivní psí život?

 4. Hledám odolného malého hlídače, který má velké oddané srdce a velmi rád štěká?

 5. Toužím po skladném mazlivém chlupáčovi, který líná dvakrát do roka a jinak o chlupy není ani vidu ani slechu?

 

    

pro koho se šiperka nehodí?

Šiperka se rozhodně nehodí pro toho, kdo na ni nebude mít čas! Ráda Vás bude všude doprovázet, ale rozhodně na Vás nebude ráda celý den čekat zavřená uvnitř domu, odkud nebude mít možnost střežit jí svěřené teritorium. Rozhodně jí nestačí krátká procházka ráno a večer bez nápadů a her. Rozhodně nebude spokojená, pokud nebude mít možnost pořádně se vylítat a mít vítr v hřívě. To si radši psa, natož šiperku, nepořizujte vůbec.