top of page
Malé desatero - než se rozhodnete pro koupi štěňátka
  1. Koupi štěněte pečlivě zvážíme se všemi klady a zápory (od úklidu až po dovolenou - kam s pejskem),

  2. Než si vybereme chov, ze kterého štěně koupíme, prostudujeme veškerou dostupnou literaturu nejen o plemeni, ale celkově o chovu psů.

  3. Nekupujeme zásadně od překupníků či jiných osob! Pouze u vybraného chovatele.

  4. Nedoporučuji kupovat belgické ovčáky /šiperky/ bez "papírů" (bez PP neboli rodokmenů), leckdy zdařilejší chlupatý kříženec je vydáván za štěně belgického ovčáka /šiperky/. Co ušetříte na ceně při koupi, vyjde vás pěkně draho. Doplatíte nejen vy, ale i kříženeček, vydávaný za čistokrevného.

  5. Před koupí si připravte řádné místo, kde štěně bude: byt, kotec či bouda.

  6. Zakupte vhodné hřebeny, kartáče pro dlouho(krátko)srsté psy.

  7. Kupte štěněti obyčejný kožený obojek podšitý filcem (žádné stahovačky a už vůbec ne ostnáče - pro belgického ovčáka /šiperku/ nevhodné) a k tomu úměrné vodítko.

  8. Od chovatele žádejte písemně, že vám nezatajil žádné vady, které by štěně v tomto věku a ke dni prodeje mohlo mít - předkus, pupeční a tříselná kýla, zcela nehmatatelná varlata u psíků, paspárky. 

  9. Pokud štěně není očkované (není to povinnost chovatele), doporučuji je očkovat až po aklimatizaci za týden po koupi a do té doby se štěnětem choďte jen tam, kam nechodí žádní psi nebo není-li možnost, alespoň minimum psů. Mohlo by dojít k nakažení. O všem podobném se raďte s veterinářem.

  10. Zdá-li se vám psík smutný, nehraje si, nejí, zvrací, má průjem - rychle bez prodlení k veterináři. Raději zbytečný poplach, než aby bylo pozdě.

  Zdroj: MATUŠKOVÁ, STANISLAVA. Belgičtí ovčáci. České Budějovice : dona, 1998. s. 43/158. ISBN    80-85463-98-9.

bottom of page